Constantin Daniel
Agricultura, Mediu

Absolvent al Facultății de Zootehnie și al cursurilor de master, Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară București

Deputat (2012 - prezent), membru al Parlamentului României

Ministru al Mediului și Schimbărilor Climatice (2017), Ministru al Agriculturii și Dezvoltării Rurale (2012 - 2014), Vicepremier (2014-2015, 2017)

Specialist în agricultură și protecția mediului

Facebook
Ponta Victor
Prim-Ministru, Guvernul României  -  Mai 2012 - Noiembrie 2015
 
Deputat în Parlamentul României - 2004 - prezent
 
Decembrie 2008 - Octombrie 2009-  Ministru delegat pentru Relaţia cu Parlamentul, Guvernul României.
 
Martie 2004 - Decembrie 2004 - Ministru Delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanţare Internaţională şi Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar, Guvernul României.
 
Fundaţia "Black Sea Regional Cooperation Projects 2020" - Președinte
Facebook
Cîmpeanu Sorin
Educație și Relații internaționale

Profesor universitar,  Rector al Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București (2012 - prezent)

Președinte al  Consiliului Național al Rectorilor din Romania (2013 - prezent)

Președinte al Agenției Universitare a Francofoniei 2017 - prezent

Deputat (2016 - prezent), membru al Parlamentului României

Prim-ministru interimar (noiembrie 2015), Ministru al Educației în perioada decembrie 2014 – noiembrie 2015

Specialist în educație, administrație publică și relații externe

Văcaru Alin
Secretar General

Master în „Diplomație, Securitate, Business și Comunicare”, Universitatea Liberă Internațională din Moldova

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2016 - prezent

Prefect de Gorj în perioada ianuarie 2014 - februarie 2016

Specialist în comunicare, administrație publică

Petrescu Ioana
Finanțe, Economie, Buget

Assistant professor la Universitatea Maryland, College Park - School of Public Policy

Doctor în Economie la Harvard University

Ministru al Finanțelor Publice în perioada martie - decembrie 2014, consilier de stat (septembrie 2013 - martie 2014, decembrie 2014 - noiembrie 2015)

Specialist în economie

Facebook
Podașcă Gabriela Maria
Incluziune socială, relația cu societatea civilă și parteneri sociali

Masterat „Comunicare politică. Marketing politic și electoral”, SNSPA

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2012-2016, 2018 - prezent

Secretar de Stat pe probleme de Tineret (2017- 2018) - Ministerul Tineretului și Sportului

Specialist în protecție socială, drepturile copiilor și politici de tineret

Facebook
Meiroșu Emilia
Învățământ preuniversitar

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2016 - prezent

Consilier Județean 2008-2016

Director Școala”Fănuș Neagu” din Brăila

Specialist în educație 

Bănicioiu Nicolae
Sănătate

Absolvent al Facultății de Stomatologie din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2004 - prezent

Ministru al Sănătății în perioada martie 2014 – noiembrie 2015

Ministru al Tineretului și Sportului în perioada decembrie 2012 – martie 2014

Specialist în sănătate publică, administrație publică

Banias Mircea
Transporturi

Institutul de „Marină Mircea cel Bătrân” Constanța, Facultatea de Navigație - inginer (1984 – 1988)

Deputat (2016 - prezent), senator (2008-2016), Parlamentul României

Specialist în transporturi și infrastructură

Cotovelea Răzvan
Fonduri europene

Doctor în Ştiinţe Politice – Politici de dezvoltare economică, SNSPA

Ministru pentru Societatea Informațională în perioada martie - decembrie 2014, Secretar de Stat (1999-2011), Ministerul Afacerilor Europene

Director al Unității Naționale de Coordonare a Fondurilor europene, coordonator Național al Asistenței Preaderare

2005 – Cavaler al Ordinului Naţional ”Pentru Merit” - conferit pentru dezvoltarea și gestionarea fondurilor europene

Specialist în politici de dezvoltare economică, instrumente structurale, programe de dezvoltare regională, diplomație

Dobre Mircea - Titus
Antreprenoriat

Master în Management politic (2003), Institutul ”Ovidiu Şincai” din Bucureşti, diplomă în studii politice europene Bucureşti - Strasbourg (2004-2005)

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2012 - prezent

Ministru al Turismului în perioada 2017 - 2018

Specialist în antreprenoriat și turism

Jianu Augustin
Transformare Digitală

Inginer în automatică și informatică aplicată, Facultatea de Automatică și Calculatoarea Universității "Politehnica" din București (2011)

Ministru al Comunicațiilor și Societății Informaționale în perioada ianuarie - iunie 2017

Director General CERT-RO 2014-2017

Specialist în IT

Nechifor Catalin
Administrație Publică

Doctorand (2013 - prezent) în cadrul Academiei de Studii Economice - Dezvoltare regională

Deputat (2016 - prezent), membru al Parlamentului României, Membru al Parlamentului European (2007-2008)

Președintele Consiliului Județean Suceava (2012 - 2016)

Specialist în administrație publică

Sturzu Mihai
Inovare în politică

Facultatea de Jurnalism, Universitatea “Hyperion” Bucureşti

Deputat, membru al Parlamentului României în perioada 2012 - 2016

Specialist în politici publice și societate civilă